Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Diş Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Serap Çetiner, “İhmal Edilen Diş ve Diş Eti Hastalıkları, Toplumun En Sık Görülen Sağlık Problemi Olmaya Devam Etmektedir”


Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Diş Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Serap Çetiner  19-25 Kasım Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası ve 22 Kasım Diş Hekimleri günü hakkında bir açıklama yaptı:

“Her yıl 22 Kasım “Türk Diş Hekimleri Günü” ve bugünü içine alan hafta “Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası” olarak kutlanmaktadır.

İnsanlık tarihine bakıldığında, yaşamın en önemli kriterinin sağlık ve sağlığın devamını korumak olduğu, ağız ve diş sağlığının da bu bütünün çok önemli bir bölümünü oluşturduğu açıkça görülmektedir.

“Diş Ve Diş Eti Hastalıkları, Toplumun En Sık Görülen Sağlık Problemi Olmaya Devam Etmektedir.”
Tüm yaş gruplarının yaşam kalitesini etkileyen, ancak doğrudan tehdit etmediği için ihmal edilen diş ve diş eti hastalıkları, toplumun en sık görülen sağlık problemi olmaya devam etmektedir. Oysa diş ve diş eti hastalıkları; önlenebilir, kontrol edilebilir ve tedavi edilebilir hastalıklar grubunda yer almaktadır.

Bu nedenle, “Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası” olarak kutlanan bu haftada, toplumun ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlenmesine katkı sağlamak, bu konuya dikkat çekmek, doğru alışkanlıklar kazandırarak daha geniş kitlelere ulaşabilmek amacıyla çalışmalar yapmayı planlamış bulunmaktayız. Tüm sağlık konularında olduğu gibi ağız ve diş sağlığı ile ilgili hastalıklarda da tedaviden çok koruyucu önlemlere ağırlık vermek oldukça anlamlı sonuçlar doğurmaktadır.

Çocuk ve gençlerin gelişim dönemlerinde edindikleri tutum ve davranışların, ileriki yaşlarda hem genel sağlıklarının hem de ağız ve diş sağlıklarının şekillendirilmesi açısından son derece önemli olduğu aşikardır ve bu nedenle sağlıklı nesiller için öncelikle çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitimine özen gösterilmesi gerekmektedir.

Bu bilinç ile tüm etik değerlere sahip çıkarak, toplum ağız ve diş sağlığını yükseltme çabası gösteren diş hekimlerimizi gönülden kutluyor, çalışmalarının devamını ve başarılar diliyorum.”

2018-11-22T11:21:30+03:00
© Copyright 2019 | Near East Technology