Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi Başhemşiresi Türkan Şahin: ‘’İhtiyacın Olduğunda Bulabilmek İçin Kan Bağışla’’

A,B,0 kan grubu sistemini bulan Nobel ödüllü sahibi bilim insanı Karl LANDSTEİNER ’in doğum günü olan 14 Haziran’ın, gönüllü ve karşılıksız kan verme alanında etkinlik gösteren Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri Federasyonu, Uluslararası Kan Bağışçıları Organizasyonları Federasyonu (FIODS), Uluslararası Kan Transfüzyon Derneği (ISBT) tarafından “Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü” olarak seçildiğini söyleyen Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Başhemşiresi Türkan Şahin, gün dolayısıyla açıklamada bulundu. Türkan Şahin açıklamasında şunları kaydetti:

“Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü’nün amacı, insan olmanın ve insana değer vermenin önemini vurgulamak, hiçbir karşılık beklemeden kan veren gönüllü kan bağışçılarını kutlamak ve onurlandırmak ve en önemlisi kan bağışına toplumun dikkatini çekmektir.

Her üç kişiden biri yaşamı boyunca mutlaka kana ihtiyaç duymaktadır. Özellikle bizim gibi küçük toplumlarda gönüllü kan bağışçılarına büyük ihtiyaç duyulmaktadır, çünkü ülkemizde güvenli kan ihtiyacının hemen hemen tamamı bu şekilde sağlanmaktadır. Gerek travma, cerrahi gibi acil durumlarda gerek talasemi, orak hücreli anemi gibi ülkemizde yaygın olarak bulunan kan hastalıklarına sahip kişilerin normal yaşamlarının idamesi için kan temel ihtiyaç maddesi olarak ön plana çıkmaktadır.

Hiçbir yerde üretilemeyen kanın tek üretim yeri insan vücududur. Bu nedenle gönüllü kan bağışı, hayat kurtarmanın çok önemli ve etkili bir yoludur. 18-65 yaş arasında, 50 kilogram üzerinde, önemli sağlık sorunu olmayan ve kan bağışı kriterlerine uygun olan herkes kan verebilir.

Hiçbir hasta kan ve kan ürünleri eksikliği nedeniyle zor anlar yaşamamalıdır. İhtiyaç duyulan kanı elde etmenin en iyi yolu, düzenli ve gönüllü olarak ve karşılık beklemeksizin kan bağışında bulunmaktır.

Siz de kan bağış noktalarına giderek kan verebilir ve bir “hayat” kurtarabilirsiniz.”

2019-12-26T16:33:57+03:00
© Copyright 2020 | Near East Technology