Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Simge Altan: “Erken Teşhis Birçok Görme Kusurunun Ve Körlüğün Önüne Geçebilir”

Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Simge Altan, Dünya Görme Günü’nün,“Göz ve Görme sağlığına dikkati çekmek, önlenebilir körlük ve görme kusurları konusunda farkındalık oluşturmak” amacıyla her yıl Ekim ayının ikinci haftası, Perşembe günü kutlanan önemli bir gün olduğunu kaydetti.

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Simge Altan, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Uluslararası Körlüğü Önleme Ajansı ile birçok resmi ve sivil örgütün katılımıyla kurulan uluslararası “VISION 2020: Right to Sight (GÖRME HAKKI)” inisiyatifinin öncülüğünde kutlanan “Dünya Görme Günü” ile ilgili yaptığı açıklamada Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine yer vererek şunlara dikkat çekti:

Dünya Sağlık Örgütü’nün Tahminlerine Göre:

 • Dünya’da 284 milyon kişi görme kusurludur,
 • Bunların 39 milyonu kör ve 245 milyonu orta veya ileri derecede görme kusuruna sahiptir,
 • Mevcut körlüğün %80’i tedavi edilebilir, önlenebilir,
 • Görme kusurluların %90’ı gelişmekte olan ülkelerdedir,
 • Görme kusurluların yaklaşık %65’i 50 yaş üzerindedir,
 • 19 milyon çocuk görme kusurludur.

Ekonomik Faktör – VISION 2020 programı başarıyla uygulanabilirse tahminen 223 milyar Dolar tasarruf edilecektir.

Buistatistiğin trajikyanıiseadıgeçen “KÖRLÜK” ve benzerlerinin %80`inin önlenebilir/tedavi edilebilir olmasıdır. Görme hakkı için küresel girişim ile Dünya Sağlık Örgütü’nün “VISION 2020: Right to Sight (GÖRME HAKKI)” Programı, önlenebilir körlüklerin ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır.

İnsanlık Görevi – VISION 2020 Programı başarıyla uygulanabilirse 100 milyon kişi kör olmaktan ve körlüğün neden olacağı yoksulluk ve sosyal dışlanmadan korunacaktır.

Çocukluk çağına ait görme problemleri acil olmaları bakımından diğer yaş gruplarındaki göz hastalıklardan daima farklı bir önem arz eder. Çocukların görmeleriyle ilgili sorunlarını dile getiremiyor olmaları ve bu durumun okul yaşamlarını olumsuz etkilemesi nedeniyle velilerin bu tür hastalıklara önem vermesi gerekir.

Görme Sistemi Tam Olarak İlk 9 Yaş İçinde Gelişir
Bilindiği üzere göz gelişimi anne karnındaki yaşamın son aylarına kadar devam eden bir süreçtir. Erken doğum durumunda gözün özellikle retina kısmı gelişimini tamamlayamamış olacağından, bu tür doğumlarda iyi takip edilmeyen ve gerekmesine rağmen tedavisi yapılmayan olgularda ciddi görme kayıpları ortaya çıkar. Bu konuyu iyi bilen çocuk hastalıkları uzmanları aileleri uyarmakta ve konusunda uzmanlaşmış göz hekimlerine yönlendirmektedirler.

Bebekler doğduklarında ancak belli oranlarda görebilirler. Gözlerini kullandıkça görme potansiyelleri artar. İlk 9 yaş içinde görme sistemi tam olarak gelişir ve daha sonra belirgin bir değişiklik olmaz. Tüm çocukların ilk 3 aydan itibaren ve 4 yaşına gelmeden önce herhangi bir sorun olmasa da mutlaka bir göz doktoru tarafından muayene edilmiş olmaları gerekir. Okul çağına gelmiş çocukların okula başlamadan önce muayene edilmeleri, çok geç kalınmadan göz problemini tespit edebilmek ve de okulda göz problemlerine bağlı öğrenme güçlüğünü önlemek açısından çok önemlidir.


“A Vitamini Yetersizliğine Dikkat!”

 • Görme bozukluğu ve körlük çocuğu hem doğrudan hem de dolaylı olarak etkiler. Görme bozukluğu çocuğun eğitim ve kendini geliştirme fırsatlarına erişimini kısıtlar. Erişkin bir aile bireyindeki görme kaybı, onu bir çocuğun bakımına muhtaç duruma sokabilir.
 • Dünyadaki 1.4 milyon görme engelli çocuğun aşağı yukarı % 50’si önlenebilir/tedavi edilebilir nedenlerden dolayı görememektedir.
 • Erken dönemde muayene ettirerek, A vitamininden zengin gıdalar vererek, göz hijyenine ve güvenliğine dikkat ederek çocuğunuzun göz sağlığını koruyabilirsiniz.
 • Doğum öncesi ve sonrası bakım;kötü beslenme, A vitamini yetersizliği ve bir dereceye kadar, prematüre retinopatisinden kaynaklanan körlüklerin önüne geçebilir.
 • Körlüğü önleme çabalarının merkezine çocukları koymak herkes için parlak bir geleceğin teminatıdır.
 • Glokom ve katarakt sadece yaşlıların sorunu değildir. Doğumsal katarakt ve gelişimsel glokom birçok ülkede çocukluk çağı körlüğünün önemli nedenlerindendir.
 • Başarılı bir sağlık hizmeti zamanında sunulan sağlık hizmeti demektir. Erken müdahale çocuklardaki kör edici hastalıkların birçoğundan kaçınabilmenin anahtarıdır.
 • Gözlük çocuğunuzun gözlerini dünyaya açabilir! Çocuklardaki görme bozukluğunun en sık rastlanan nedeni gözlükle düzeltilebilen kırma kusurlarıdır!
 • VISION 2020 Programı çocukluk çağı körlüklerine belli başlı halk sağlığı öncelikleri arasında yer vermektedir.
 • Çocuğun bakımından sorumlu olanların göz sağlığı da çocuğun göz sağlığı demektir.

“Amaç, Önlenebilir Körlüğün Temel Nedenlerini Kontrol Altına Almaktır’’
Ülkemizde görme engelliler konusunda atacak çok adım vardır. Burada görev Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıklarına, sivil toplum örgütlerine, sosyal bilimcilere ve onların sesi olacak medyaya düşmektedir. Bu konuda atılacak her adımın mükâfatı sosyal, özgüvenli, bağımsız görme engelli bireyler olacaktır. Rehabilitasyonda başarıda en önemli etmen erken teşhis ve erken müdahaledir. Her yaşta gerekli bütün muayeneler mutlaka yapılmalıdır.

Uluslararası sivil toplum örgütleri körlüğün önlenebilir ve kolay tedavi edilebilir nedenlerini ortadan kaldırmak için güç birliği yapmaktadır. Amaç, önlenebilir körlüğün temel nedenlerini kontrol altına almaktır. Görmeyi yeniden sağlamak ya da korumak az miktarda masrafla sağlanabilir ve böylece insanlar yoksulluktan da uzaklaştırılmış olur. Onlar da kendilerini tamamen ailelerine, topluma ve ulusal gelişime verebilirler. Yeterli görme keskinliği olmadan öğretim ve eğitim olmaz. Toplumların eğitim ve kültür seviyelerinin gelişmesi, özetle çağdaş bir toplumun inşaası için, göz sağlığı, yeterli görme keskinliği,öncelikli bir konu haline getirilmelidir.

Eğer sizin/çocuklarınızın veya çevrenizdeki küçüklerin/büyüklerin göz sağlığı ile ilgili sorunu olduğunu düşünüyorsanız en kısa sürede bir göz hekimine muayene olmalarını öneriyoruz. Dr Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi ve Yakın Doğu Hastanesi Hekimleri olarak, aynı maksatla size bilgi vermekten, yeni doğan bebeklerin muayenelerini yapmaktan ve saptanan hastalıkları tedavi etmekten büyük mutluluk duyacağız.

2017-11-03T12:29:31+00:00
© Copyright 2018 | Near East Technology