Hemşireler Günü ve Haftası


Dr. Suat Günsel Başhemşire Vekili Barış Yalçın 12 Mayıs Hemşireler Günü ve 12-18 Mayıs Hemşireler Haftası sebebiyle bir açıklama yaptı:
“1820 yılında İtalya’nın Floransa kentinde doğan İngiliz Florence Nightingale Kırım Savaşı sırasında  İstanbul Selimiye Kışlası’nda gece gündüz demeden büyük fedakarlık göstererek bir çok askerin tedavisini üstlenmiş bir  hemşiredir. Savaştan sonra mesleğine katkılarından ve aydınlattığı hayatlardan dolayı kendisine ‘’Lambalı Kadın’’ denmiştir.

1974 yılında Uluslararası Hemşireler Konseyi Florence Nightingale’in doğum günü olan 12 Mayıs’ı hemşirelere adamıştır. Doğum gününün Dünya Hemşireler Günü olarak kutlanmasını sağlayan asıl özelliği ise modern hemşirelik hareketinin kurucusu kimliğidir.

Her yıl Uluslararası Hemşireler günü kapsamında hemşireler için tema belirleyen Uluslararası Hemşireler Birliği (ICN) 2019 yılı için ‘’Herkes İçin Sağlıkta Hemşireler Öncü Bir Ses’’ temasını belirlemiştir.

Zor şartlar altında büyük fedakarlıklarla görevini yerine getiren hemşirelerimizin insan sağlığı için verdikleri bu onurlu hizmet övgüyü ve takdiri fazlasıyla hak etmektedir.

Hayatımız ve sağlığımız için emek harcayan, insan diye yola çıkan, özverili, fedakar ve merhametin şifa eli hemşirelerimizin 12 Mayıs Hemşireler gününü ve 12-18 Mayıs Hemşireler Haftası’nı kutlarım. “

2019-12-26T16:06:06+03:00
© Copyright 2020 | Near East Technology