Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Senem Ertuğrul Mut:“Multipl Skleroz Asla Çaresiz Bir Hastalık Değildir”

Multipl Skleroz (MS)’un genç erişkinlerde görülen, genellikle alevlenme ve düzelmelerle seyreden, santral sinir sistemi (beyin ve omurilik) beyaz cevherini bir çoklu lokalizasyonda etkileyen bulgularla karakterize, olasılıkla bağışıklık sistemini etkileyerek beyin ve omurilik beyaz cevherinde bazen geri dönüşümsüz sorunlara yol açan kronik bir hastalık olduğunu belirten Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Senem Ertuğrul Mut, bu hastalığın 20-40 yaş arasında başladığını ancak çocukluk yaşlarında ve 40 yaştan sonra da görülebildiğini kaydetti.

Dünya MS Günü dolayısıyla bir açıklamada bulunan Yrd. Doç. Dr. Senem Ertuğrul Mut, hastalığın; görme kaybı, çift görme, denge bozukluğu, kollarda ya da bacaklarda uyuşmalar ve/veya güç kaybı, konuşma bozuklukları, baş dönmesi, idrar yapmada sorunlar, cinsel sorunlar gibi yakınmalardan biri ya da bir kaçı ile başladığını ifade etti. “İlk kez MS düşündüren belirti ve bulgularla seyreden hastalık tablosu klinik izole sendrom adını alır ve bu tanıyı alan bir çok hasta erken MS tedavisine alınmaktadır.” diyen Yrd. Doç. Dr. Senem Ertuğrul Mut, başka bir nedenle Magnetik rezonans görüntüleme yapılan hastalarda da bazen MS’e uyan MRG bulgularının saptandığını kaydetti. Ancak bu hastalarda MS ile ilişkili yakınma ve bulguların söz konusu olmadığını söyleyen Mut, radyolojik izole sendrom olarak adlandırılan bu tablolarda tedaviye başlanmadığını fakat hastanın çok yakından izlendiğini belirtti.

MS nedeni, oluş mekanizmaları, tanısı ve tedavisi konusunda her geçen gün daha yeni bilimsel verilere ulaşıldığına dikkat çeken Nöroloji Uzmanı Mut, Magnetik rezonans görüntüleme(MRG)’nin tanıda altın standart değerini korumakta olduğunu kaydederek, “Beyin omurilik sıvısı incelemeleri, uyarılmış kortikal potansiyeller tanıda vazgeçilmez tanı yöntemleridir. MS bir çok hastalığı taklit edebilir ve bu nedenle ayırıcı tanı bir çok incelemeyi gerektirebilir. Bir çok hastada beyin omurilik sıvısının incelenmesi zorunlu olmaktadır.” dedi.

Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon, Ms Tedavisinin Ayrılmaz Parçalarıdır
Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Senem Ertuğrul Mut açıklamasının devamında şunları kaydetti:

“Atak tablosu erken ve uygun dozda kortikosteroid ile tedavi edilerek sekel bulguların kalmamasına çaba gösterilir. MS tedavisinde geliştirilen tüm ilaçları dünyayla eş zamanlı hatta bazı ülkelerden daha erken kullanma şansına sahibiz.

Olası ilerlemeyi önlemek için 1995’ten bu yana kullanılan injeksiyon tedavileri ve son dönemde kullanıma giren ağızdan kullanılan ilaç tedavileri mevcuttur. Tablonun kontrol altına alınamadığı durumlarda aylık uygulanan tedaviler, 2. Basamak ağızdan kullanılan ilaçlar bulunmaktadır. İlerleyici tablolar oluştuğunda bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanılabilir.

Multipl Skleroz tedavisinde tıbbi tedaviler yanında fizik tedavi ve rehabilitasyon, tedavinin ayrılmaz parçalarıdır. Multipl Skleroz bulaşıcı bir hastalık, ailevi örnekler olmakla birlikte ırsi bir hastalık değildir. MS, hastaların çocuk sahibi olmalarını engelleyen bir hastalık değildir. Multipl Skleroz öldürücü ve asla çaresiz bir hastalık değildir.

Multipl Skleroz yaşamı değil yaşam kalitesini tehdit eden, akılcı ve sıkı bir hasta, aile ve hekim işbirliği ile yönetilmesi gereken önemli bir nörolojik hastalıktır.”