Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi

Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi Anabilim Dalı, Tıp Fakültesinde Cerrahi Tıp Bölümüne bağlı bir kürsüdür. İlgi alanı baş ve boyun bölgesinde beyin ve görme ile ilgili rahatsızlıklar dışında hemen her türlü hastalığı kapsar. Bu arada beyin ve görme ile ilgili pek çok hastalık da ilgili bilim dallarıyla ortak alanımızı oluşturur. İnsanların karşılaştığı sağlık sorunlarını düşünecek olursak çok önemli bir bölümü bilim dalımızla ilgilidir. Üyesi olduğumuz uluslararası bir kuruluş olan UEMS bordunun aldığı son kararla bilim dalımız, 7 ayrı alt bölümü kapsamaktadır. Bunlar;

  1. Baş ve Boyun Cerrahisi: Baş ve boyun bölgesinde yer alan ağız, dil, damak, bademcikler, tükrük bezleri, burun ve sinüsler, geniz, yutak, gırtlak, yemek borusu, tiroid bezi ve göz gibi organlara ait iyi ya da kötü huylu tümörlerin ve iltihapların tedavisi KBB tarafından yapılmaktadır.
  2. Otoloji / Nörotoloji: Bu birim kulak ve iç kulak hastalıklarını içerir. Bu grupta yer alan hastalıklara örnek olarak her türlü dış, orta ve iç kulak hastalıkları, kulak iltihapları, işitme problemleri, kulak çınlamaları, baş dönmeleri, yüz felçleri sayılabilir. Ayrıca uyku hastalıkları değerlendirilerek; apne, horlama tespiti ve cerrahi yaklaşımlarda bu alt bölümde sıralanabilir.
  3. Rinoloji / Allerji: Daha çok burun ve sinüslerle ilgili hastalıkları kapsar. Örnek olarak burun akıntıları, burun tıkanıklıkları, burun kemiği eğrilikleri, burun etlerinde büyümeler, burun polipleri, alerjiye bağlı burun problemleri, sinüs iltihapları, burun kanamaları sıralanabilir.
  4. Pediatrik KBB: KBB Anabilim dalında sadece erişkinlere hizmet verilir diye bir ayırım yoktur. Çocukların bölgemizle ilgili hastalıkları da KBB Anabilim dalının kapsamındadır. Örnek olarak doğumsal anormallikleri, çocukluk çağı burun tıkanıklıkları, uyurken ağzın açık kalması, sık üst solunum yolu enfeksiyonları, işitme kayıpları, sessiz kulak iltihaplanmaları, orta kulakta sıvı toplanmaları sayılabilir.
  5. Fasial Plastik Rekonstruksiyon ve Estetik Cerrahi: Baş ve boyun bölgesindeki her türlü doğumsal ya da travmalara bağlı yapısal bozukluklar ve kırıkların tedavisi KBB Anabilim Dalının kapsamına dahildir. Ayrıca burun, kulak kepçesi ve şekil bozuklukları, göz kapağı, yüz cildindeki kırışıklıklar, yüz ve boyun cildinde yaşlanma veya diğer nedenlerle oluşan sarkmaların tedavisi de bu alan kapsamındadır.
  6. Odyoloji / Vestibüloji: Her türlü doğumsal ya da sonradan gelişen işitme kayıpları, baş dönmeleri, dengesizlik yakınmaları, yüz felçleri KBB Anabilim Dalının ilgi alanı içindedir. Bu tip hastaların gerek medikal, gerek rehabilitasyon, gerek cerrahi tedavileri KBB hekimlerince yapılabilmektedir.
  7. Foniatri ve İletişim (konuşma) Bozuklukları: Gırtlağın yutma ve ses üretme fonksiyonları ve bu fonksiyonlarına bağlı hastalıkları KBB Anabilim Dalının kapsamı içindedir. Örnek olarak ses kısıklıkları, ses kalitesinde bozulmalar ve değişimler, konuşma bozuklukları, yutma bozuklukları ve reflü hastalığı sıralanabilir.

Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi KBB Anabilim Dalı Polikliniği
Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi, modern üniteleri ve deneyimli kadrosuyla hizmet vermektedir. Anabilim Dalımızda sahip olduğumuz imkanlarla KBB kapsamına giren bütün konularda sağlık hizmeti vermekteyiz.

Polikliniğimizde değişik boyutlar ve özellikte kameralı endoskopik sistemler ile burun, geniz ve gırtlak gibi gizli kalmış derin bölgelerin muayeneleri ayrıntılı bir şekilde yapılabilmekte, dökümantasyon kayıtları alınabilmektedir. Otomikroskopi yardımıyla ayrıntılı kulak muayeneleri ve küçük cerrahi işlemler gerçekleştirilebilmektedir. Kurulmakta olan vokoloji laboratuarı ile her türlü ses problemleri özel ses analiz cihazlarıyla gırtlak fonksiyonlarının ölçümleri yapılabilecektir.

KBB Anabilim Dalı ODYO-Vestibüler Laboratuvarı
Odyoloji laboratuvarımızla her türlü işitme testleri, yeni doğan çocukların işitme travmaları, orta kulak fonksiyonlarının ölçümleri yapılabilmektedir. Beyin sapı elektriksel potansiyellerinin ölçümleriyle işitme fonksiyonu objektif kriterlere göre değerlendirilebilmektedir. Konuşma ve dil terapileri verilebilmektedir.
Kurulmakta olan vestibüler sistem laboratuarımızla her türlü denge fonksiyonlarının araştırılması ve baş dönmesi, dengesizlik yakınması olan hastalarımızın tanı, takip ve rehabilitasyon çalışmaları yapılabilecektir.

KBB Anabilim Dalı Ameliyathanesi
Modern ve zengin cihaz parkımızla, her gün genel anesteziyle operasyon yapabilme imkanımız vardır. Son derece komplike ve önemli kanser ameliyatları, kulak mikrocerrahileri ve burun-paranazal sinüs operasyonları, apne, horlama gibi uyku hastalıkları ile ilgili operasyonlar başarıyla yapılabilmektedir. KBB kapsamına giren tanımlanmış pek çok cerrahi girişim Anabilim Dalımızda başarıyla yapılabilmektedir.

KBB Yoğun Bakım Ünitesi ve Yataklı Servisleri
Gerek yoğun bakım ünitelerimizde, gerek yataklı servislerimizde son derece teknolojik ve modern cihazlarla donatılmış alt yapımızla tedavi ve bakım hizmeti verilmektedir. Her biri tek kişilik düzenlenen yataklı servis odalarımızda hastalarımızın konforu ve yakın takibi deneyimli kadromuzla sağlanmaktadır.

KBB Anabilim Dalında Eğitim
Anabilim Dalımız gerek Türkçe ve İngilizce Tıp Fakültelerinin, gerek Sağlık Bilimleri Fakültesinin, gerek Diş Hekimliği Fakültesinin ve gerekse Sağlık Meslek Yüksek Okulunun eğitim ve öğretim faaliyetlerinin kaçınılmaz önemli bir parçasıdır. Yılda yaklaşık 500 öğrenciye 1000 saatin üzerinde ders vermekteyiz. Bunların dışında mezuniyet sonrası eğitim programlarımız her hafta devam etmekte, ulusal ve uluslararası bilimsel toplantılarda ülkemizi ve üniversitemizi gururla temsil etmekteyiz.

Bölüm Doktorlarımız